Katar przyczyną zapalenia oskrzeli

Katar

Katar przyczyną zapalenia oskrzeli

katar

Katar to objaw bagatelizowany przez bardzo wiele osób. W okresie jesienno – zimowym, kiedy liczba przeziębień drastycznie wzrasta, z katarem borykają się całe rzesze chorych. Mimo to, zdecydowana większość z nich nie rezygnuje z codziennych aktywności, a nieżyt nosa leczy jedynie objawowo. Trzeba jednak pamiętać, że zlekceważony katar może mieć o wiele bardziej poważne następstwa.

Jeśli zastanowić się nad tym czym jest katar, jego bezpośredni związek z zapaleniem oskrzeli, groźną chorobą dróg oddechowych, nie powinien dziwić. Nieżyt nosa wywołują rhinowirusy, które bardzo często są odpowiedzialne również za pojawienie się wirusa grypy. Nawet lekki katar powinien więc wywoływać niepokój, szczególnie jeśli dotyka małych dzieci. Wirus może łatwo przedostać się drogami oddechowymi, z jamy nosowej do oskrzeli. W efekcie często pojawia się także zapalenie płuc. Jeśli wydzielinie z nosa towarzyszy kaszel i nawet lekka gorączka, natychmiast trzeba udać się do lekarza. Tylko jego diagnoza jest w stanie określić, czy oskrzele nie są zagrożone zapaleniem.

Leczenie kataru jest bardzo ważne w profilaktyce zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc. Dorosły jest w stanie sam sobie poradzić z „wydmuchaniem” wydzieliny zalegającej w jego jamie nosowej. Dla dziecka jednak nie jest to łatwe, dlatego warto jest zaopatrzyć się w Katarek, specjalny aspirator, który szybko i sprawnie usunie wszystkie płyny zgromadzone w nosie. Oczywiście, takie urządzenie powinno być ostatecznością i należy zachęcać malucha do samodzielnego oczyszczania, ponieważ w przeciwnym wypadku rzęski nosa mogą zostać upośledzone. Kurację można wspomagać specjalnymi aerozolami do nosa, plasterkami na katar czy kropelkami, którymi skrapia się poduszkę, by ułatwić oddychanie w nocy. Takie środki sprawdzą się również u osób dorosłych. Pomocna jest również inhalacja i nawilżanie powietrza profesjonalnym nawilżaczem z kilkoma kroplami olejków eterycznych, sosnowego lub eukaliptusowego.

Katar powinien skłonić do uważniejszego obserwowania swojego ciała. Często jego następstwem jest zapalenie oskrzeli, dlatego w żadnym wypadku nie należy go lekceważyć. Chcąc utrzymać swoje drogi oddechowe w dobrym zdrowiu, konieczne jest stosowne leczenie nieżytu nosa, poprzez łączenie naturalnych metod z środkami farmakologicznymi.